Depremler, Rusların ev alma iştahını azalttı: Satışlar şubatta yüzde 40 düştü

Kahramanmaraş depremleri Rusların Türkiye’de ev alma iştahını düşürdü. Son bir yıldan bu yana neredeyse yabancıya yapılan konut satışlarının yarısını sürükleyen Rusların, deprem nedeniyle alımlarının şubatta yüzde 40-50 oranında düştüğü belirtildi.

Ekonomim’den Leyla İlhan‘ın haberine göre, yabancının talebinin 400 bin dolardan sonra düştüğünü belirten Mars Investment Genel Müdürü Hakan Bucak, depremle birlikte taleplerinin ise 40-50 oranında düştüğünü söyledi. Yabancılar arasında da deprem hassasiyeti oluştuğunu kaydeden Bucak, şu anda yabancıların da artık alacakları binayla ilgili deprem raporu sorduğunu dile getirdi.

İstanbul’da her an deprem olabilir söylentilerinin yabancıları da etkilediğini anlatan Bucak, bu nedenle fay hattından uzak, az katlı villa tipi projelerin olduğu Beykoz, Sarıyer Maden gibi İstanbul’un kuzeyine doğru kaymaya başladıklarını belirtti. 

Bu durumun piyasada markalı inşaat firmalarını öne çıkaracağını ifade eden Bucak, şöyle dedi:

“Bundan sonraki süreçte talebi daha çok onlar alacak. Ancak buna karşın mahalle ya da ilçe müteahhitlerine olan talep azalacak” dedi. Bu azalmada depremden dolayı sektördeki firmaların reklam ve tanıtım çalışmalarını durdurmasının da etkili olduğunu dile getiren Bucak,  “Onun için de şubat ayında yabancıya satışlarda bir düşüş bekliyoruz.” 

Düşen talebi İranlılar dolduracak

Rusların düşen taleplerine karşın İranlılara yapılan satışların devam ettiğini aktaran Bucak, “Çünkü İran parasında ciddi bir devalüasyon başladı. Ondan ötürü İran talebinde ciddi artış gözlemledik. İranlılar Türkiye’yi çok iyi tanıdıkları için deprem konusunda Ruslar kadar hassas değiller. Rusların düşen alımlarının bir kısmını doldurmaları söz konusu” diye konuştu.

Inhouse Global Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Ergüven de şu anda depremden dolayı Rusların ev alma kararlarını biraz daha yavaşlattığını söyledi. Rusların özellikle deprem riskinden dolayı İstanbul’da daha az alım yaptığını belirten Ergüven, “Ancak Antalya’da alımlar daha iyi durumda. Karar verirken artık daha fazla soru soruyorlar.  Hangi bölge daha iyi hangi bölge daha sağlam diye. Bizde bu durumda son 5-10 yılda yapılmış, zemini daha sağlam olan ve az katlı yapıları öneriyoruz” dedi.

Tayland, Dubai ve Karadağ’a yöneldiler

Rusların Türkiye’de azalan ev iştahı Rusya merkezli Kommersant gazetesindeki haberde de yer aldı. Haberde deprem nedeniyle Rusların Türkiye’deki ev alma oranlarının yüzde 40-60 arasında azaldığı belirtilirken, Rusyalı alıcıların istikametini Tayland, Karadağ, Endonezya ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne çevirdiği bilgisi verildi.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir