Elektrikli Sandalyede Ölmediği İçin İkinci Bir İdam Cezasına Çarptırılan Çocuğun Kan Donduran Hikayesi

Willie Francis isimli bir çocuk hırsızlık suçlamasıyla 1946 yılında ölüm cezasına çarptırıldı. Elektrikli sandalyede idamına karar verilen Willie, akılalmaz bir ihmal nedeniyle ölmedi. Sonrasında olanlar ise bizi insanlığımızdan utandırdı! Detaylar…?

Sizleri Willie Francis ile tanıştıralım. Kendisi insanlığın acımasız ırkçı düşünceleri yüzünden hayatını kaybetti!

Amerika her ne kadar etnik kökenlere sahip bir yer olsa da 20. yüzyılda ‘farklı’ olarak nitelendirilen insanlar adeta cehennemi yaşadılar.

Siyahi insanlar haklarını savunurken birçok grup insandan eziyet gördüler. Willie Francis de bu kişilerden bir tanesiydi. 3 Mayıs 1946’da elektrikli sandalyede idam edilse de ölmedi.

Elektrikli sandalyeden sağ kurtulan Willie, 1 yıl boyunca hücreye kapatıldı.

Peki Willie’nin hikayesi nasıl başladı? Gelin beraber bakalım…

Not: Görsel temsilidir.

Willie uyuşturucu kaçakçılığı suçlamasıyla polisler tarafından tutuklandı.

O esnada sadece bavulla seyahat eden Willie, polisler tarafından sıkı bir şekilde arandı. Arandığı halde üzerinde hiçbir uyuşturucuya rastlanmayan Willie, hiçbir şekilde serbest bırakılmadı. Üstüne üstlük polisler, Willie’nin cebinde buldukları cüzdanın Andrew Thomas adında öldürülmüş bir adama ait olduğunu iddia ettiler.

Polisler 16 yaşındaki çocuğu öldüresiyle dövdü ve zorla işlemediği bir cinayeti itiraf ettirdi.

Willie’ye yapılan bu suçlama aslında son derece zayıftı. Andrew Thomas’ı öldüren silah aslında Martinsville’deki bir şerif yardımcısının ‘kaybettiği’ bir silahtı. Fakat bu silah da dahil olmak üzere gündemde olan kanıtların hepsi şüpheli bir şekilde ortadan kayboldu.

Willie’yi temsil etmesi gereken avukatlar ve savcılar, hiçbir savunma yapmadan sadece dinlediler.

Mahkemedeki üyeler Willie’yi cinayetten suçlu buldu ve ölüm cezasına çarptırdı.

Willie elektrikli sandalyeden sağ kurtulduktan sonra Andrew Thomas’ın avukat arkadaşı Bertrand DeBlanc bu davayı almaya karar verdi.

Bunun en büyük sebebi ise Bertrand’ın bir insanı iki kere aynı acıya mahkum bırakmanın zalimce olduğunu düşünmesiydi.

‘Lütfen çıkarın. Çıkarın. Nefes alamıyorum…’

‘Korkunç Gertie’ lakaplı elektrikli sandalye oturtulan Willie, o esnada sarhoş olan bir hapishane gardiyanı tarafından kurulmuştu. Bu nedenle elektrikli sandalye tam olarak çalışmadı ve Willie’yi öldürmedi. Willie o sırada sadece elektriğin verdiği acıyı hissetti!

Willie bu başarısız infaz girişiminden sonra tekrar yargılandı.

Mahkemede yapılan oylamada 5 kişi Willie’nin öldürülmesini talep ederken 4 kişi de yeniden yargılanmasını talep etti. DeBlanc bu karara karşı çıksa da dava uzadıkça annesinin depresyona girdiğini gören Willie, artık davanın sonlamasını ve idamı kabul ettiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir