İbrahim Kalın’dan flaş İsveç ve Ermenistan açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ‘İsveç’in NATO üyeliği’ne ilişkin yaptığı açıklamada “Bir sonraki ortak mekanizma toplantısını yine Finlandiya’nın katılımıyla haziranda planlıyoruz. üçlü mekanizma, Finlandiya’nın üyeliğinden sonra da devam edecek. 1 Haziran’da yürürlüğe girecek terörle mücadele yasası ne kadar etkin uygulanırsa süreç o kadar hızlı ilerler.” ifadelerini kullandı.

ERMENİSTAN AÇIKLAMASI

Kalın, Ermenistan’a hava sahasının kapatılmasına ilişkinse şunları söyledi;

“ERMENİSTAN’a tepki verilmemesi söz konusu bile olamaz. Bizi soykırımla itham eden bir eylemin karşılıksız kalması beklenemezdi. Bunun tabiki hava sahasının kapatılması gibi bir sonucu olur”

İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞTİRİLECEK KRİTİK ZİRVE

İbrahim Kalın, 5 Mayıs’ta İstanbul’da gerçekleştirilecek Türkiye-Rusya-Ukrayna toplantısının kritik bir öneme sahip olduğunu vurgulayarak “5 Mayıs’ta İstanbul’da yapılacak Türkiye-Rusya-Ukrayna toplantısı, tahıl koridorunun geleceği açısından önem taşıyor. Toplantı olumlu katkı sağlamazsa 18 Mayıs’ta tahıl sevkiyatı durabilir. Olumlu bir karar çıkmaması durumunda dünya gıda sevkiyatında ciddi sorunlar oluşabilir.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir