Ödüllü Yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın ‘Kuru Otlar Üstüne’ Filmi 76. Cannes Film Festivali’nde Yarışacak!

Sinema dünyasının en prestijli festivali olan ve ödüllü filmleri tüm dünyada merak uyandıran Cannes Film Festivali bu sene 16-27 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek. Cannes Film Festivali’nin festival şefi Thierry Fremaux, 76. edisyonun resmi seçkisini tanıttı. Ana Yarışma seçkisinde ödüllü yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın yeni projesi ‘Kuru Otlar Üstüne’de yer alıyor.

Sinema dünyasının merkezi haline gelen Fransa’nın Cannes şehrinde, tüm sene konuşacağımız filmlerin ilk kez seyirci karşısına çıktığı, yılın o zamanı geldi çattı.

16-27 Mayıs’ta düzenlenecek 76. Cannes Film Festivali’nin programı, Festival Başkanı Iris Knobloch ve Genel Delege Thierry Frémaux’nun yer aldığı geleneksel basın toplantısında duyuruldu.

Festivalin başkanlığını “Meydan” ve “Hüzün Üçgeni” filmleriyle iki kez Altın Palmiye kazanan İsveçli yönetmen Ruben Östlund yapacak.

Festival; Yarışma Filmleri, Belirli Bir Bakış Filmleri, Yarışma Dışı Filmleri, Gece Yarısı Seçkisi, Cannes Prömiyer, Özel Gösterimler olarak 6 ayrı kategoriye ayrılır.

Festival açılışını Kral XV. Louis ile işçi sınıfından Jeanne’in ilişkisini konu alan Maïwenn filmi Jeanne du Barry’nin yapacak.

Ana yarışma kategorisinde Club Zero, Asteroid City, May December, Fallen Leaves, The Zone of Interest gibi filmler yarışacak.

Festivalde ayrıca, Martin Scorsese’nin 37 yıl sonra Cannes’da yer alacağı filmi Killers of the Flower Moon, yeni HBO dizisi The Idol, Indiana Jones and the Dial of Destiny prömiyerlerini yarışma dışı bölümde yapacaklar.

Belirli Bir Bakış ve diğer bölümlerde Wim Wenders, Steve McQueen, Kleber Mendonça Filho gibi dikkat çeken isimler mevcut.

Seçkinin açıklanmasıyla Cannes’da Türk izleyiciyi heyecanladıran en önemli gelişmeyse bugüne kadar birçok ödüllü filme imza atan yönetmen, senarist Nuri Bilge Ceylan’ın yeni projesi “Kuru Otlar Üstünde” ile bir kez daha “Ana Yarışma” seçkisinde yer alması oldu.

?

Doğu Anadolu’nun ücra bir beldesinde zorunlu hizmetini yapmakta olan resim öğretmeni Samet’in başına gelen ve anlam vermekte zorlandığı olaylara odaklanan “Kuru Otlar Üstüne” filmi, dünya prömiyerini de festivalde yapacak.

Başrollerini Merve Dizdar ve Deniz Celiloğlu’nun paylaştığı ‘Kuru Otlar Üstüne’ filminin görüntü yönetmenliğini 2020’de “TRT Ustaya Saygı Ödülü”nün de sahibi olan Kürşat Üresin ve Cevahir Şahin yapmıştır.

Festivalde ayrıca TRT ortak yapımları Jessica Hausner’in “Club Zero” ve Alice Rohrwacher’in “La Chimera” filmleri de yarışacak.

Nuri Bilge Ceylan 2014 yılında ‘Bir Zamanlar Anadolu’da’, ‘Uzak’ ve ‘Üç Maymun’ filmleriyle Cannes Film Festivali’nden ödüllerle dönmüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir