On İki Gün Boyunca Hiç Durmadan Dönen Koyunların Sırrı Çözüldü

Kasım 2022’de Çin’de çekilen bir görüntü tüm dünyayı şaşkına uğratmıştı. Görüntülerde, bir koyun sürüsü 12 gün boyunca hiç durmadan kendi etrafında dönerken kameralara yakalanmıştı. Görüntüler sonrasında bir çok teori ortaya atılmıştı. İngiltere’deki Hartpury Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden Profesör Matt Bell, koyunların durumu ile ilgili farklı bi görüş ortaya koydu. 

Geçtiğimiz Kasım ayında Çin’deki bir çiftlikte alışılagelmişin dışında bir olay yaşandı. Bir koyun sürüsü, 12 gün boyunca hiç durmadan kendi etrafında dönerken kameralara yakalandı. Görüntülerde, koyunlar Kuzey Çin’deki ağıllarının içinde sürekli olarak saat yönünde hareket ederek dolaşırken görüldü.

Şaşırtıcı görüntüler, sürünün bu davranışa anlam vermeye çalışan insanların kafasını karıştırdı. Koyunları sahibi Miao da sürüsünün davranışları karşısında şaşkına döndüğünü söyledi. 12 gün boyunca durmadan daire çizerek yürüdüğü görüntüler tüm dünyada izlenme rekoru kırarken gizemli olayın nedeniyle ilgili farklı fikirler de tartışma yaratmıştı. Şimdi ise koyunların bu gizemli hareketiyle ilgili dikkat çeken bir görüş ortaya atıldı.

Koyunların neden 12 gündür daire çizdiğiyle ilgili tartışma büyürken, yeni bir teori dikkat çekti. İngiltere’deki Hartpury Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden Profesör Matt Bell, koyunların bu davranışıyla ilgili bilimsel bir fikir ortaya attı.

Newsweek’e konuşan Bell, “Görünen o ki koyunlar uzun süredir ayna alanda kaldıkları için gergin ve sürekli aynı hareketi tekrarlıyorlar” dedi. Bell, bazı hayvanların sürekli dar bir alanda sıkışmaktan dolayı öfkeli oldukları için bu hareketi yaptığını, sürüdeki diğer koyunların da onları izlediğini ifade etti.

Birçok uzman da koyunların yırtıcılardan korunmak için genelde birlikte hareket ettiğini, sürü psikolojisi olarak bilinen bu durumun Çin’deki tuhaf olayı kısmen açıklayabildiğine dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir