Uzmanlardan çağrı: Basit önlemler yılda bir milyon bebeğin hayatını kurtarabilir

Yeni bir analize göre, annelere vitaminler, sıtma ilaçları ve aspirin gibi basit, düşük maliyetli sağlık önlemlerine erişim sağlanabilirse, gelişmekte olan dünyada yılda bir milyondan fazla bebeğin hayatı kurtarılabilir.

The Guardian’da yer alan habere göre, bebeklerin “çok küçük veya çok erken” doğmasına ilişkin “sessiz halk sağlığı felaketi”ne odaklanan çalışma, Birleşmiş Milletler’in yeni doğan ölümlerini ve ölü doğumları azaltma konusundaki ilerlemenin 2015’ten bu yana ilerlemediğini gösterdi. 

Lancet’te yayınlanan analizin yazarları, 81 düşük ve orta gelirli ülkede doğum öncesi ağırlıklı bir avuç önlemin tam olarak uygulanması durumunda her yıl 476 bin yeni doğan ölümü ve 566 bin ölü doğumun önlenebileceğini tahmin ediyor.

Küresel olarak, yenidoğan ölümlerinin sayısı ( Doğduktan sonra 28 gün içinde ölen bebekler) 1990 ile 2020 arasındaki otuz yılda yarı yarıya azalarak 5 milyondan 2,4 milyona indi. Ancak gelişmekte olan dünyada, özellikle Sahra altı Afrika ve güney Asya’da, rakamlar yüksek olmaya devam ediyor.

Bu hafta yayınlanan bir BM raporu, 2015’ten bu yana yatırımların azalması nedeniyle ilerleme hızının durduğunu gösteriyor; o zamandan bu yana her yıl 2 milyondan fazla yeni doğan ölümü ve 1,9 milyon ölü doğum (Dünya Sağlık Örgütü tarafından 28 haftadan sonra ölen bebekler olarak sınıflandırılıyor) getiriyor.

DSÖ’nün anne, yenidoğan, çocuk ve ergen sağlığı ve yaşlanma direktörü Dr Anshu Banerjee, “Farklı sonuçlar görmek istiyorsak, işleri farklı yapmalıyız” dedi. Banerjee, “Nerede yaşarlarsa yaşasınlar her kadın ve bebeğin en iyi sağlık ve hayatta kalma şansına sahip olması için birinci basamak sağlık hizmetlerine daha fazla ve daha akıllı yatırımlara ihtiyaç var.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir