Yurtdışından Getirilen Telefonların IMEI Kayıt Ücretine Gelen Rekor Zam Vatandaşı Ayağa Kaldırdı

Yurtdışından getirilen akıllı telefonların IMEI kayıt işlemine geçtiğimiz gece itibariyle yüzde 230 zam geldi. Böylece akıllı telefonların pasaport kaydı 6 bin TL’den 20 bin TL’ye yükseldi. Güne bomba gibi oturan ekonomik gelişme vatandaşı epey bir mutsuz etti, tepkilerini sosyal medyadan gösterdiler.

Ülkemizde özellikle iPhone cihazların fiyatlarındaki artış nedeniyle vatandaş komşu ülkelerden akıllı telefon almayı mantıklı buluyordu. Ancak bu zammın ardından bu uygulama da karlı olmayacak gibi görünüyor.

Yurt içindeki telefon fiyatlarının artan döviz kurlarıyla ciddi bir şekilde yükselmesinin ardından vatandaşlar Gürcistan gibi komşu ülkelerden telefon almaya başlamıştı.

7 Temmuz tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan ve yürürlüğe giren kanun kapsamında Türkiye’ye yurtdışından getirilen telefonların kayıt altına alınması için belirlenen miktarda rekor zam yapıldı.

Buna göre IMEI telefon kayıt harcı kanun kapsamında yüzde 233 oranında artırıldı.

Akıllı telefonlarda pasaport kaydı veya sık kullanımıyla IMEI kayıt ücreti 6.000 TL’den 20.000 TL’ye çıkartıldı. IMEI kayıt ücretinde yapılan bu radikal artışın arkasındaki nedene dair bir açıklama ise yapılmadı.

IMEI kayıt ücreti son yıllarda önemli miktarda değişiklik gösterdi. 2015 yılında kayıt ücreti sadece 131 TL’ydi. Bu, 2016 yılında 138 TL’ye ve 2017 yılında ise 149 TL’ye yükseltilmişti. 2018 yılında 500 TL olan IMEI kayıt ücreti 2019 önemli ölçüde zamlanarak 1500 TL’ye, 2020 yılında 1838 TL’ye, 2021 yılında 2.738 TL’ye yükseltilmişti. Kanundaki değişiklik öncesinde ise kayıt ücreti 6.031 TL olmuştu. 7 Temmuz 2023 itibariyle ise IMEI kayıt ücreti 20.000 TL oldu.

Vatandaş duruma tepki göstermeden yapamadı. İşte IMEI zammının ardından ilk yorumlar…

“Gideceğim bu ülkeden…”

Artık korkuyoruz…

Küfürbaz Haydo?

“Ülkeden gitmek istiyorum.”

Artık mantıklı gelmiyor kimseye…

“Zaten alacak paramız yoktu.”

“Her şey artacak…”

“Bu millete az bile. Keşke 100 bin olsa…”

Maalesef…

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx