Ödül gibi ceza: Müdür yardımcısının 2 öğrenciyi istismardan aldığı hapis cezaları ertelendi

Şırnak’ın Cizre ilçesine 43 öğrenciye “cinsel taciz”, “cinsel saldırı” ve “cinsel istismar” suçlamalarıyla yargılanan müdür yardımcısı Burak Ercan’a 3 yıl 9 ay hapis cezası verildi. Ercan, 4 çocukla ilgili suçlamalardan ise beraat etti.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, Cizre Merkez Anadolu Lisesi müdür yardımcısı iken 43 öğrenciye tacizde bulunduğu ortaya çıkan Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim Bir-Sen) İşyeri Temsilcisi Burak Ercan hakkında açılan davanın karar duruşması görüldü.

“Cinsel taciz”, “Sarkıntılık suretiyle çocuğun cinsel istismarı” ve “Basit cinsel saldırı” suçlamalarıyla yargılanan Ercan, Cizre 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya bulunduğu kentten Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.

Şırnak Barosu Başkanı Rojhat Dilsiz, baronun Çocuk Hakları Merkezi avukatları, Aile ve Sosyal Hizmet Bakanlığı avukatı, İnsan Hakları Derneği (İHD) yöneticileri, Eğitim Sen Şırnak yöneticileri duruşma salonunda hazır bulundu. 7 mağdur öğrencinin şikayetleriyle sürdürülen davada karar verildi.

Savcı, önceki duruşmada verdiği mütalaada öğrencilerden Ş.S.’nin dosyadan çıkarılmasına, öğrencilerden B.Ç. ve E.Y yönünden beraat kararı verilmesini istedi. Savcı, öğrencilerden E.İ., B.Y., Z.Y. ile B.İ.’ye yönelik eylemlerinden kaynaklı sanığın cezalandırılmasını talep etti.

BARO BAŞKANI DİLSİZ: ÜST SINIRDAN CEZALANDIRILMALI VE TUTUKLANMALI

Mütalaaya karşı beyanda bulunan Şırnak Barosu Başkanı Rojhat Dilsiz, birçok çocuğa benzer nitelikte eylemlerin yapıldığını belirterek, “Buna rağmen halen somut delil isteniyor. Dosyanın genel durumu nazara alındığında Ş.S. yönünden beraat değil kesinlikle failin cezalandırılması gerekiyor. Suç tarihi 2018’dir. Bölgenin koşulları da göz önünde bulundurulduğunda bu 6 yıllık süreç mağdurları ve ailelerinin baskı altına alınmasına neden olmuştur. Toplumda da böyle bir suçla itham edilmek istemediklerinden dolayı bir kısmı zamanla şikayetlerinden vazgeçmiştir. 6 yıl boyunca sürekli gelip mahkemede ifade vermek istemedikleri için böyle bir karar vermişlerdir. Ş.S. 15 yaşından küçük olduğu için failin en üst sınırdan cezalandırılmasını talep ediyoruz ve sanığın tutuklanması gerekmektedir. Çünkü bu tür eylemlerde bulunan bir insanın halen dışarıda olması ve böyle bir potansiyelinin varlığı nedeniyle hükmen tutuklanmalıdır” dedi.

Diğer avukatların savunmalarının ardından fail Ercan yaptığı savunmada, üzerine atılı suçlamaları işlemediğini iddia ederek, beraat talebinde bulundu.

Verilen aranın sonrasında kararını açıklayan mahkeme, Ercan hakkında, Z.Y. yönünden “cinsel taciz” suçundan 7 ay 15 gün hapis ceza verilmesine ve cezanın hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına, E.Y. yönünden 7 ay 15 gün ceza verilmesine ve hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına karar verirken, B.S. yönünden “sarkıntılık suretiyle çocuğun cinsel istismarı” suçundan 3 yıl 9 ay hapis cezası verilmesine karar verdi. Bu karara hükmün açıklanmasının geriye bırakılması uygulanmadı.

Diğer 4 mağdur çocuk yönünden ise faile beraat kararı verildi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

asdasdas